DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

ŠNEČCI

Něco o šnečkách
Něco o šnečkách...Tady najdete něco málo z odborné literatury...

Slovo hlemýžď má více významů:

Název několika rodů z čeledi hlemýžďovití
Medicína

 

Hlemýžď zahradní

 
Wikipedie:Jak č st taxobox
Jak č st taxobox

hlemýžď zahradní

hlemýžď zahradn
hlemýžď zahradní
Stupeň ohrožení
běžný druh
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
 
Kmen: měkkýši (Mollusca)
 
Třída: plži (Gastropoda)
 
Podtřída: Orthogastropoda
 
Nadřád: Heterobranchia
 
Řád: plicnatí (Pulmonata)
 
Podřád: stopkoocí (Stylommatophora)
 
Čeleď: hlemýžďovití (Helicidae)
 
Rod: hlemýžď (Helix)
 
Binomické jméno
Helix pomatia
Linné, 1758

Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je druh suchozemského plže z čeledi hlemýžďovití a současně největší ulitnatý plž v Česku. Má žlutohnědou schránku s tmavými páskami. Dožívá se až šesti let, vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách. Zimu přečkává v půdě.

Vzhled

Hlemýžď zahradní má kulovitou pravotočivou ulitu z uhličitanu vápenatého širokou 32-50 mm a vysokou 30-50 mm.[zdroj?] Tělo je však dlouhé asi 10 cm. Základní stavba těla je stejná jako u ostatních stopkookých plžů. Hlava nese 2 páry tykadel, z nichž ten delší pár nese oči a kratší pár je orgánem čichu a hmat. Ústní otvor obsahuje uvnitř radulu. Svalnatá noha vylučuje hlen, který slouží k pohybu. Vnitřní orgány jsou v plášti.

 

Potrava

Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Na rozdíl od mnoha jiných plžů dokáže trávit celulózu.

 

Vývoj a rozmnožování

Hlemýžď je hermafrodit, vývoj je přímý. Po spáření jedinec naklade do dutiny, kterou si sám vyhrabal v zemi, 25-50 vajíček.

 

Využití hlemýždě člověkem

V některých zemích slouží jako potrava člověka, či se pořádají i hlemýždí závody. Jejich chov k jídlu byl znám už za dob Římanů. Dnes je konzumováno přibližně 15 druhů rodu Helix. Masový chov, který by pokryl poptávku, se stále nedaří. Získávají se tedy většinou sběrem v přírodě. To může ovšem v některých lokalitách znamenat vážné ohrožení populací.

 

Rozšíření a ohrožení

Hlemýžď zahradní žije na vlhkých a stinných místech v trávě, v křoví, na okrajích lesů. Objevuje se také na zahradách (někdy považovaný za škůdce). Centrum areálu rozšíření je ve střední a jihovýchodní Evropě.

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek